KusGribiNedir.com

 

AVIAN INFLUENZA (TAVUK VEBASI, KUŞ GRİBİ) Önlemleri, Bunlara Dikkat Ediniz

İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Aksu, tavuk ve yumurtalı yiyecekleri yaparken öldürücü kuş gribi virüsünden nasıl korunabileceğimizi şöyle açıkladı:


 
 • Katı yumurta: 100 derece 5 dakika kaynatmak gerekir.
 • Omlet: Tavanın ısısı yükseldikten sonra yumurta kırılmalı. Yumurtanın iç ısısı 60 dereceye ulaştıktan sonra 2-3 dakika pişirilmeli. Yumurta sıvı olarak kalmamalı, iki tarafı pişmeli.
 • Suda tavuk pişirme: En güvenli yöntem. 100 derecede kaynayan suda piştiği için birkaç dakikada virüs kaybolur. Tavuğun içinin de pişmesi, pembe kalmaması sağlanmalı.
 • Mangalda tavuk: Mangalın iyice ısınmış olması, yakacağın köz haline gelmesi beklenmeli. Tavuğun içindeki virüsün ölmesi için merkez ısısının 70 dereceye ulaşması gerekiyor. Güçlü bir ateşte bu sağlanır. 5 dakikadan az ateşte kalmamalı ve her yanının pişmesi sağlanmalı.
 • Yağsız tavada tavuk: Merkez sıcaklık 70 derecenin üzerine çıkmalı, yaklaşık 5 dakikadan fazla ve her iki tarafı da pişirilmeli.
 • Tavuk köfte: Marketten alınan tavuk köfteler endüstriyel ortamda üretildiği için avantajlı. Bir kısmı da daha önceden yüksek ısıya tabi tutuluyor, bu etkenleri öldürür. Yine 70 derecenin üzerine çıkarak 3-5 dakika pişirilmeli.
 • Tavuk döner: Marketten alınan markalı endüstriyel ürünlerde sorun yok. Genelde 60 derece civarında ön ısıya tabi tutuluyor. Sokakta satılan çevirme dönerlerde güvenilen yerler tercih edilmeli.
 • Mayonez: Çiğ yumurta ile yapılan mayonezlerde markalı, endüstriyel ortamlarda yapılanlarda asitik oranı düşük ve katkı maddeleri olduğu için sorun olmaz. Ancak evde yapıldığı zaman çiğ yumurta kullanılacağı için riskli olabilir.
 • Tiramisu, krem şantili pastalar: Çiğ yumurtayla yapılan tatlılardan bir süre uzak durmakta fayda var. Hasta tavuklar yumurta yapamayacağı için yumurtada risk az ama yine de tedbirli olmak gerekir. Güvenli yerlerden alınabilir.

  Eldiven kullanın
  Pişirme sırasında dikkat edilmesi gereken önemler de şunlar:
   
 • Yemek hazırlarken elle çok müdahale edilmemeli, müdahaleden sonra iyice yıkanmalı.
 • Eldiven kullanmak gerekir.
 • Çiğ ürünle pişmemiş ürün temas ettirilmemeli. Pişen ürünler çiğ ürünlerin konulduğu tabağa konulmamalı, aynı maşayla tutulmamalı.

  'Koyuna geçmez'

  Hacettepe Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Serhat Ünal, eldeki bilimsel veriler açısından koyun, kuzu veya koça kuş gribi bulaşmasını beklemediklerini bildirdi. Ünal, dünyada yalnızca bir ata bulaşma örneği tespit edildiğini, ancak koyun, kuzu veya koç gibi hayvanlara geçiş örneği bulunmadığını kaydetti. Ünal, bu çerçevede bulaşma riski öngörülmediğini ifade etti.


  Yurtta panik yaşanıyor

  DHA
  Yurtta kuş gribi paniği yaşanıyor. Ankara Yeşilözü'nde 4 tavuk öldü. Şanlıurfa Viranşehir'de tavukların telef olması üzerine bölgeye ekip gönderildi. Afyon'da 1, Adana'da 6, Kayseri'de 27, Aydın'da 40 tavuğun telef olması üzerine ekipler duruma müdahale etti. Hatay'ın İskenderun ilçesi ile Zonguldak'ta da canlı tavuk satışı yasaklandı.

  Roche'tan 100 bin kutu ilaç

  İlaç firması Roche, kuş gribi vakalarının ardından 10 bini bağış olmak üzere Türkiye'ye 100 bin kutu "Tamiflu" adlı ilaç gönderme kararı aldı. Tamamı bugün ulaşacak olan ilaçlar, 81 ilin valiliklerine gönderilecek. Roche, dünya genelinde bir salgına müdahale etmek üzere Dünya Sağlık Örgütü'ne de 3 milyon doz Tamiflu bağışladı.

  44 kuş gribi telefonu

  Sağlık Bakanlığı Bilgi İletişim Merkezi (SABİM), Mehmet Ali Koçyiğit'in hayatını kaybetmesinden bir gün sonra 44 kuş gribi telefonunun geldiği belirtildi. Vatandaşların en çok "kuş gribi virüsünden nasıl korunabiliriz", "tavuk yemekte sakınca var mı", "yumurtayı nasıl pişirelim" sorularının yanıtını merak ettiği bildirildi.
   
 •  

   

   

  eXTReMe Tracker